1 SEP

2021

Vi byter namn till Vyn

From. den 1 sep 2021 byter vi namn från Klätterservice Öresund AB till Vyn AB. Under de senaste 5 åren har vi haft en stark tillväxt i södra Sverige och nu byter vi identitet för att ytterligare förtydliga och förverkliga vårt erbjudande för marknaden.

Vi är fortfarande samma duktiga yrkesklättrare som älskar att hänga i rep på byggnader och broar och vi kommer fortsätta leverera entreprenadarbeten på platser ingen annan når precis som tidigare.

I samband med uppdelningen får vi också en ny VD, Jon Enström. Jon har varit med oss från början här nere i södra regionen och har varit en stor bidragande faktor till vår starka tillväxt.

Klätterservice kommer fortsätta driva sin verksamhet i Stockholm och Östersund genom bolaget Klätterservice Norden AB.

”Precis som tidigare kommer vi att ha stor glädje av varandras erfarenheter och jag ser stor potential i kommande samarbeten mellan bolagen. Förändringarna som sker nu ser jag personligen som en enormt spännande nystart och det ska bli kul att bygga upp ett nytt varumärke med lokal förankring i branschen” - Jon Enström.

Relaterat innehåll:

13 FEBRUARI

2025

Vi är stolta över att vara en del av utvecklingen av Volvos nya innovationscenter i Göteborg, ett imponerande projekt med hållbarhet i fokus!

Läs mer

12 DECEMBER

2024

Denna rekrytering markerar starten på ett nytt och spännande kapitel hos oss på Vyn.

Läs mer

27 OKTOBER

2022

Under sommar/hösten har vi klätt in Hjärups nya stationsbro med paneler av polykarbonatskivor.

Läs mer